Կաշառակերությունը աշխարհի ամենաքայքայող եւ մարտահրավերային խնդիրներից մեկն է: ԱՄՆ-ում ամեն տարի ավելի քան 1 տրիլիոն դոլարի կաշառք է տրվում, որը հանգեցնում է աղետալի հետևանքների` նվազեցնելով կյանքի որակը և վերացնելով հասարակության վստահությունը:
Չնայաց ազգային և միջազգային մակարդակներով իրականացվող ջանքերին` կաշառակերությունը շարունակում է մնալ լուրջ սպառնալիք: Հաշվի առնելով այս փաստը Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպությունը` ԻՍՕ-ն մշակել է նոր ստանդարտ, որն ուղղված է հակազդեցությանն ընդդմեն կաշառակերությանը կազմակերպություններում և ձեռնարկատիրական գործունեության բարոյապես հիմնավորված մշակույթին:
ԻՍՕ 37001 «Հակակոռուպցիոն կառավարման համակարգեր ստանդարտը» սահմանում է միջոցառումների համակարգ, օրն օգնում է կազմակերպություններին հայտնաբերելու և կանխարգելելու կոռուպցիոն երևույթները: Սա ներառում է հակակոռուպցիոն քաղաքականության ընդունում, պատասխանատու անձի նշանակում, ուսուցում, ռիսկերի գնահատում, նախագծերի ու այն գործընկերների իրավաբանական գնահատում, որոնք իրականացվում են ֆինանսական և առևտրային հսկողություն, հաշվետվության ներկայացւմ և հետաքննության անցկացում:
Այն նախագծվել է օժանդակելու կազմակերպություններին ներդնել հակակոռուպցիոն կառավարման համակարգ կամ բարելավելու արդեն գոյություն ունեցողը: Այն օգնում է կրճատելու առաջացող կոռուպցիոն ռիսկերը և ցույց տալ շահագրգիռ կողմերին միջազգայնորեն ճանաչված հակակոռուպցիոն միջոցներին հետևելու ձեր նպատակադրության մասին:

Взяточничество является одной из наиболее самых разрушительных и сложных проблем в мире. Более чем 1 триллион долларов США ежегодно передается в виде взяток, что носит катастрофические последствия, приводит к ухудшению качества жизни, повышению числа бедных и разрушению общественного доверия.
Тем не менее, несмотря предпринятые на национальном и международном уровнях усилия, взяточничество представляет серьезную угрозу. Принимая во внимание данный факт, ИСО разработала новый стандарт, который направлен на противодействие коррупции в организациях и развитию этически обоснованной культуры предпринимательской деятельности.
ИСО 37001, Противокоррупционные системы менеджмента, содержит ряд мер по предотвращению и выявлению случаев взяточничества. Данные меры включают разработку противокоррупционной политики, назначение ответственного человека за противокоррупционную деятельность, обучение, оценку степени риска и юридическую оценку проектов и деловых партнеров, осуществление финансового и коммерческого контроля, подготовку отчетности и проведение процедур расследования.
Стандарт предназначен для поддержки внедрения противокоррупционных систем управления, усиления текущего контроля. Он также способствует снижению риска взяточничества и демонстрирует заинтересованным сторонам Ваше намерение по внедрению систем антикоррупционного контроля.